New Value Racers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Totul despre distantiere

2 participanți

In jos

Totul despre distantiere Empty Totul despre distantiere

Mesaj Scris de Frenki Joi Oct 22, 2009 5:23 pm

nu sunt expert, dar pot sa-ti spun din experienta mea cum e cu distantierele
1.distantierul implica tensiuni suplimentare pentru bielete si bucsele care sustin roata, pentru ca, privit de sus, ca sa ma exprim mai plastic, roata nu va mai fi centrata. deci cu
cat sunt mai mici distantierele, cu atat mai bine.
2. distantierele e bine sa le pui doar pe spate(eu asa am avut) dar daca le pui si pe fata ma gandesc ca iti vor afecta suplimentar si caseta de directie(se stie ca jantele mari omoara casetele, deci si cu distantiere ar trebui sa fie si mai rau...)
nu esti la raliu, deci nu-ti fa griji, tot ca pana acum o sa conduci
3. de preferat ca distantierele pe fata sa fie mai mici decat cele de pe spate, din motivele mai sus amintite....
4 gasesti ce ai nevoie, eu am vazut mai multe anunturi...
5 daca distantierele sunt universale, inelele de centrare sunt diferite, pt fiecare tip de masina, deci e bine sa le iei separat, daca nu se potrivesc din prima

StaTi linistitI, distantierele nu modifica nici un fel de unghi. Singura chestie pe care o modifica este deportul respectiv ecartamentul pentru ca de aia le montezi.
Daca montezi distantiere cu grosimi civilizate in jurul a 10 mm vei avea o masina ceva mai stabila per total, dar vei simti un pic mai multe in directie/volan. De aceea e de prefererat sa nu te apuci sa pui 20-25 mm pe o parte.


Sper ca am putut sa va ajut
Frenki
Frenki

Mesaje : 55
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 36
Localizare : salonta

Sus In jos

Totul despre distantiere Empty Re: Totul despre distantiere

Mesaj Scris de crazyboy05 Vin Oct 23, 2009 5:11 pm

e bine de stiut pentru cei ce vor sa`si puna distantiere>Very Happy< mersi pentru sfat
crazyboy05
crazyboy05
Admin

Mesaje : 114
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 33

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum