New Value Racers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Chiptuning si importanta lui

4 participanți

In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de Frenki Joi Oct 22, 2009 5:34 pm

Ma plictisesc rau la lucru asa ca mam gandit sa va povestesc despre chiptuning din exerienta (nu pe masina mea) si ceeace am citit

Chiptuningul si importanta lui
O explicatie cat se poate de simpla despre chiptuning ar fi procedeeul prin care se modifica softul din calculatorul de injectie al masinii.
Chiptuningul a aparut anii 80,cand au intrat pe piata si primele masini cu injectie electronica gestionate de un ECU(calculator de injectie),mai exact se schimba eepromul(memoria care continea softul de injectie)

Acest tip de chiptuning prin schimbarea eepromului nu prea se mai foloseste deoarece ecuurile au evoluat iar eepromul a devenit rescriptibil la majoritatea masinilor..se poate scrie,teoretic, un numar infinit de softuri pe un singur eeprom.

In ziua de azi,operatiunea de schimbare a softului din ecu se face prin 3 metode:
-chiptuning clasic ( schimbarea softului odata cu memoria calculatorului de injectie numita eeprom)
-chiptuning prin obd( schimbarea softului direct prin mufa de diagnoza)
-chiptuning prin bdm( schimbarea softului prin intermediul unei interfete care se conecteaza si comunica cu direct cu eepromul)

De ce am vrea sa modificam softul de injectie al masinii?pentru ca este cea mai simpla si corecta metoda de a imbunatati mersul motorului,fie ca vorbim de perfomanta sau consum sau chiar ambele la un loc.

Foarte multa lume ma intreaba: ok,dar de ce nu face producatorul masinii asa ceva din fabrica?In primul rand,producatorul face un soft destul de general care sa fie ok si nu 100% optimizat pentu orice fel de conditii de trafic cum am citit pe alte siteuri.

De obicei ,softul masinii e facut in asa fel incat masina sa functioneze si cu combustibil de calitate mai slaba ,si cu ulei de proasta calitate ,samd.

Sunt foarte multe cazuri in care producatorul foloseste de parametrii softului de injectie ca o solutie de marketing ,un motor avand parametrii si implicit puterea diferita fata de alt motor identic.De multe ori aceasta metoda este practicatata din cauza taxelor ,care in unele tari este bazata pe puterea masinii si nu pe cilindree.

In alte cazuri,pentru a vinde o masina la un pret mai mare fata de alt brand/model propiu cu aceeasi motorizare ,un exemplu foarte bun ar fi audi s3 8p(265 hp) VS seat leon cupra 1p (240 hp) desi masinile impart acelasi motor diferenta de putere exista,dar dupa optimizarea softului diferenta dispare ambele ajungand pe la 300-310 cai.Exista cazuri asemanatoare la mai toti producatorii de masini.

Parametrii principali ajustati prin chiptuning sunt: cantitatea de aer care intra in motor,avansul si cantitatea de combustibil injectatat.
Acesti parametri pot fi mai mari sau mai mici fata de cei din softul original al masinii in functie de tipul de chiptuning ales:
-chiptuning optimizat pentru consum sau ecotuning;prin acest tip de chiptuning se urmareste un consum mai mic fata de cel de fabrica,de obicei acest tip da foarte putini cai in plus intre 2 si 5 cai dar in schimb consumul scade intre 10 si 20% .
-chiptuning optimizat pentru putere dar si consum;prin acest tip de chiptuning se urmareste o putere mai mare ca de fabrica dar si un consum mai scazut la mers normal ,de obicei se obtin puteri intre 7% si 10% la motoarele fara supra alimentare(aspirate) si intre 20% si 30% la motoarele supra alimentate cu turbina sau/si compresor.Este cel mai des cerut tip de chiptuning.
-chiptuning optimizat special pentru putere;prin acest tip de chiptuning se urmareste puterea maxima pe care o poate produce motorul dar fara a strica vreo piesa a masinii.Se obtin intre 30 % si 50% mai multi cai fata de fabrica la motoarele supraalimentate si cam 12% la motoarele aspirate.La unele motoare scade consumul cu 0.5l/100km la altele creste tot cam cu 0.5-1l.

Evident exista cazuri in care se poate face un chiptuning foarte agresiv(parametrii impinsi spre sau chiar peste limita maxima a pieselor motorului) ,la care nu se tine cont de fiabilitatea masinii ,dar in nici un caz pentru o masina de strada.

Foarte multa lume ma mai intreaba daca chiptuningul este safe pentru motor…da este foarte safe chiptuningul facut de TUNED.RO ,chiptuningul facut de alte firme nu vreau sa ma pronunt,tot ce pot sa spun este ca este foarte importanta firma/persoana care modifica softul.Am intalnit cazuri in care o masina cu soft facut la o firma de profil ,desi avea o parte de caii promisi,si aparent masina mergea bine,dupa o mica inspectie a softului ne-am dat seama ca era doar partial modificat si ca mai devreme sau mai tarziu ceva se va strica.Si nu e un caz izolat,deci mare atentie asupra acestui aspect.

La tuningul mecanic al masinilor din ziua de azi,chiptuningul reprezinta un rol foarte important ,daca nu chiar cel mai important,prin faptul ca odata cu schimbarea anumitor componente , motorul nu va mai functiona la aceeasi eficienta ca inainte de schimbarea pieselor si deci doar chiptuning se pot regla/ajusta parametrii astfel incat motorul sa mearga la potential maxim.

Foarte multa lume face greseala de a schimba anumite componente mecanice si de a nu upgrada softul cu parametrii optimizati pentru respectiva piesa,si mai ales pentru ca optimizarea inseamna eficienta maxima la motor si la piesa respectiva.
Frenki
Frenki

Mesaje : 55
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 36
Localizare : salonta

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de Dizy Joi Oct 22, 2009 7:11 pm

interesant frenki, dar ne poti spune si unde putem face acest chip tuning ?? undeva mai aproape, in salonta cred ca nu se poate asa ceva, dar poate stii in Oradea pe cineva care se pricepe ...

te asteptam cu un raspuns Smile
Dizy
Dizy

Mesaje : 32
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Salonta

http://audia4rulz.hi5.com

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de crazyboy05 Joi Oct 22, 2009 7:55 pm

stiu eu in bekescsaba un service de chiptuning, care lucreaza cu germania si lucreaza foarte bine! am si exemple cine si`a facut in salonta, in jur de 200 euro costa
crazyboy05
crazyboy05
Admin

Mesaje : 114
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 33

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de Dizy Vin Oct 23, 2009 1:19 am

eu din cate am inteles la masina mea cu motor de 1,6 benzinar nu prea se merita chip tuning pt k mai mult de 5 CP nu primesc in plus ... e adevarat ?
Dizy
Dizy

Mesaje : 32
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Salonta

http://audia4rulz.hi5.com

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de blue_thunder Vin Oct 23, 2009 4:30 am

cel mult ii da doar 8 cp.verificat la meseriasi
blue_thunder
blue_thunder

Mesaje : 18
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 40
Localizare : Salonta

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de Dizy Vin Oct 23, 2009 3:33 pm

8 CP cel mult cu o investitie mare, de aia ziceam ca nu se merita pt motor de 1,6 Smile
Dizy
Dizy

Mesaje : 32
Data de inscriere : 18/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Salonta

http://audia4rulz.hi5.com

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de crazyboy05 Vin Oct 23, 2009 5:04 pm

deobicei chip tuningul se face pt motoare cu turbo, nu si motoarelor aspirate:D
crazyboy05
crazyboy05
Admin

Mesaje : 114
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 33

Sus In jos

Chiptuning si importanta lui Empty Re: Chiptuning si importanta lui

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum